Výlety

Letné biokúpalisko Krtko

Zdroj: velky-krtis.sk

Vzdialenosť

priamo v meste

Popis

Ide o prírodné bio kúpalisko, ktoré na čistenie bazénov využíva rastlinný biosystém. V areáli nájdete tobogány, plážové a detské ihriská, minigolf a stánky s občerstvením.


Hrad a múzeum Modrý Kameň

Zdroj: wikipedia.org; Autor foto: Ladislav Luppa

Vzdialenosť

3,6 km

Popis

Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia. V čase tureckých vpádov bol kráľom Belom IV. prestavaný na protitureckú pevnosť a patril do Podunajského obranného pásma. Turci ho v roku 1576 obsadili a neskôr bol zničený kvôli rozsiahlemu požiaru. Kaštieľ, ktorý vidieť dnes bol postavený v roku 1730 – ide o barokový štýl, je aj sídlom expozície Slovenského národného múzea zameranej na históriu bábkarstva a hračiek . Nájdete tu aj historickú expozíciu zubnej techniky. Súčasťou je aj kaplnka sv. Anny pristavená v roku 1759.


Kalvária v Modrom Kameni

Zdroj: wikipedia.org; Autor foto: Ladislav Luppa

Vzdialenosť

4,1 km

Popis

Ide o neskorobarokovú historickú pamätihodnosť. Bola založená začiatkom 18. storočia grófom Pavlom Balašom. Ústrednou stavbou je otvorená obdĺžniková kaplnka, kde je umiestnený oltár so súsoším Kalvárie - Kristus na kríži a dva ďalšie kríže s lotrami. Kalvária pozostáva z 2 kaplniek a 10 zastavení Krížovej cesty. Za kalváriou je postavený 6 metrov vysoký kríž pochádzajúci z roku 1863. Kríž bol postavený na pamiatku kardinála Jána Szcitovského.


Kamenná žena – turistika v Príbelciach

Zdroj: kamnavylety.sk

Vzdialenosť

6,2 km

Popis

Ide o skalnatý útvar, ktorý sa týči na svahu miestneho kopca do výšky 4 metrov. Vznikol selektívnym zvetrávaním sopečnej horniny andezitu.


Piesková baňa – zoológia a botanika v Príbelciach

Zdroj: kamnavylety.sk

Vzdialenosť

7,3 km

Popis

Ukrýva v sebe tisíce prehistorických žraločích zubov, kostí rýb a skameneliny lastúrnikov. Staňte sa paleontológom a objavujte skryté skameneliny v lone krásnej prírody. Náleziská boli objavené pred 40 rokmi pod vrchom Holiaca v tzv. Pieskovej bani, v časoch ťažby piesku. Územie Príbeliec bolo pred miliónmi rokov zaliate morom a panoval tu čulý podmorský život. Vek nálezov odborníci určili na 16,7 milióna rokov.Vedie sem náučný 2,5 kilometra dlhý chodník, ktorý vedie od kaštieľa Láskáriovcov až na vrch Holica.


Trúbiaci Kameň – turistika v Sucháni

Zdroj: Ivan Novodomský

Vzdialenosť

10 km

Popis

Ide o skalu s rozmermi cca 3,5 m po dĺžke, 2,5 m na šírku a 1 m na výšku. Nachádzajú sa na nej dva malé otvory. Ak do týchto otvorov správne fúknete, ozve sa tón, ktorý počuť široko-ďaleko. Slúžil ako signalizačné zariadenie pred Turkami. Ide teda o ľudský výtvor. Na kameni je okrem dvoch otvorov vytesaný aj rok.


Aquatermál Dolná Strehová – wellness a relax v Dolnej Strehovej

Zdroj: kamnavylety.sk

Vzdialenosť

11 km

Popis

Termálna voda v bazénoch dosahuje teplotu 26 °C až 36 °C, má blahodárne účinky pre pohybové ústrojenstvo a má priaznivé kozmetické účinky. Nájdete tu v letnom období vonkajší areál s bazénmi a ihriskami, počas celého roka vnútorné bazény a wellness centrum.


Military Paintball – adrenalínové atrakcie v Opatovskej Novej Vsi

Zdroj: kamnavylety.sk

Vzdialenosť

12,3 km

Popis

Adrenalínová zábava s kamarátmi na obrovskom ihrisku o výmere viac ako 1 ha - viac ako 200 prekážok - vyhliadková veža pre divákov.


Tatárske Pivnice – Ľuboreč

Zdroj: Roberto Robert

Vzdialenosť

17 km

Popis

Tatárske pivnice vytesané do pieskovca, pred 400 rokmi, v čase tatárskych nájazdov, slúžili ako úkryt pre ľudí aj dobytok. V lese boli pôvodne tri takéto pivnice, dnes sú už len dve. Na stenách pivníc nájdeme rytiny, ich tajomstvo ešte nebolo odhalené.K pivniciam vedie lesná cesta, ideálna aj pre cyklistov.


Synagóga v Lučenci

Zdroj: kamnavylety.sk

Vzdialenosť

27,3 km

Popis

Ide o budovu neologickej synagógy postavenej v secesnom štýle. Synagóga je dielom maďarského architekta Leopolda Baumhorna a pochádza z obdobia 1924 – 1925. Zaujímavosťou je, že synagóga v Lučenci je jednou zo štyroch rovnakých synagóg na svete, ostatné tri sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a v Tel Avive. V súčasnosti je prístupná pre verejnosť. Prístupná je tiež stála expozícia židovského kultúrneho dedičstva v meste Lučenec.